EA Elektro-Automatik PSB20360-40TRIPLE | DC power supply unit, bidirectional, 3 channel, 3U, 15kW, 360V/3x40A/3x5kW, LAN, USB, EtherCAT, CAN FD
Manufacturer number: PSB20360-40TRIPLE
Technical Data
Description
PSB20360-40TRIPLE | DC power supply unit, bidirectional, 3 channel, 3U, 15kW, 360V/3x40A/3x5kW, LAN, USB, EtherCAT, CAN FD
Product features of the PSB20000 series:
  • Voltage range: 0 - 920 V
  • Current rating: Up to 3 x 170 A (3U version) // 340 A (4U version)
  • Power per channel: Up to 5 kW (3U version) // 10 kW (4U version)
  • Total power: Up to 15 kW (3U version) // 30 kW (4U version)
  • Efficiency: Over 96% in regenerative mode with energy return to the grid
The PSB20360-40TRIPLE variant presented here measures 3 U and has a total output of 15 kW, a maximum voltage of 360 V, 3 x 40 A current and 3 x 5 kW power.