EA Elektro-Automatik PSB20060-340TRIPLE | DC power supply unit, bidirectional, 3 channel, 4U, 30kW, 60V/3x340A/3x10kW, LAN, USB, EtherCAT, CAN FD
Manufacturer number: PSB20060-340TRIPLE
Technical Data
Description
PSB20060-340TRIPLE | DC power supply unit, bidirectional, 3 channel, 4U, 30kW, 60V/3x340A/3x10kW, LAN, USB, EtherCAT, CAN FD
Product features of the PSB20000 series:
  • Voltage range: 0 - 920 V
  • Current rating: Up to 3 x 170 A (3U version) // 340 A (4U version)
  • Power per channel: Up to 5 kW (3U version) // 10 kW (4U version)
  • Total power: Up to 15 kW (3U version) // 30 kW (4U version)
  • Efficiency: Over 96% in regenerative mode with energy return to the grid
The PSB20060-340TRIPLE variant presented here measures 4 U and has a total output of 30 kW, a maximum voltage of 60 V, 3 x 340 A current and 3 x 10 kW power.
The PSB 20000 Triple series is ideal for applications that require high precision and efficiency:
Automotive industry:
  • Support for high-voltage and advanced energy systems.
Photovoltaics (PV):
  • Simultaneous testing of PV inverters, batteries and other components with the three channels.
  • MPP tracking to determine the efficiency of PV systems.
Research and development:
  • Use in battery and fuel cell technology.
  • Applications in process, wind and solar energy as well as telecommunications.
Alternate products
Alternate products
PSB20060-170TRIPLE
Series
Series
EA Elektro-Automatik
PSB20060-170TRIPLE
DC power supply unit, bidirectional, 3 channel, 3U, 15kW, 60V/3x170A/3x5kW, LAN, USB, EtherCAT, CAN FD
Delivery time upon request
On Request
PSB20060-340TRIPLEWC
EA Elektro-Automatik
PSB20060-340TRIPLEWC
DC power supply unit, bidirectional, 3 channel, 4U, 30kW, water-cooled, 60V/3x340A/3x10kW, LAN, USB, EtherCAT, CAN FD