EA Elektro-Automatik PSB20080-340TRIPLEWC | DC power supply unit, bidirectional, 3 channel, 4U, 30kW, water-cooled, 80V/3x340A/3x10kW, LAN, USB, EtherCAT, CAN FD
Manufacturer number: PSB20080-340TRIPLEWC
Technical Data
Description
PSB20080-340TRIPLEWC | DC power supply unit, bidirectional, 3 channel, 4U, 30kW, water-cooled, 80V/3x340A/3x10kW, LAN, USB, EtherCAT, CAN FD
Product features of the PSB20000 series:
  • Voltage range: 0 - 920 V
  • Current rating: Up to 3 x 170 A (3U version) // 340 A (4U version)
  • Power per channel: Up to 5 kW (3U version) // 10 kW (4U version)
  • Total power: Up to 15 kW (3U version) // 30 kW (4U version)
  • Efficiency: Over 96% in regenerative mode with energy return to the grid
The PSB20080-340TRIPLEWC variant presented here measures 4U and is water-cooled. It has a total output of 30 kW, a maximum voltage of 80 V, 3 x 340 A current and 3 x 10 kW power.