CAENels FB1K5050040X | 1.5 kW, 4 quadrants, regenerative DC source/sink, ±50 A, ±40 V
Manufacturer number: FB1K5050040X
CAENels FB1K5OPT0002 | 1.5 kW digital, bipolar, bidirectional, renewable power supply, ±50 A, ±40 V, USB, LAN, SFP+, Analog.
Technical Data
Description
FB1K5050040X | 1.5 kW, 4 quadrants, regenerative DC source/sink, ±50 A, ±40 V
General Features of the Series
  • Full 4-quadrant operation (bipolar, regenerative, bidirectional)
  • Control modes: CC, CV, CP, and CR
  • Digital, configurable control with PID auto-tuning
  • High precision: < 0.01% Output Accuracy Temperature Stability: <0.0002%/K Long-term Stability (8 h): <0.001% Rapid Dynamics: Rise Time < 70 µs, 5 kHz closed-loop bandwidth, 100 kHz waveform generator and 4-channel oscilloscope integrated. Communication: 10/100/1000 Mbit Ethernet + 2× SFP+. 19”-2U stand-alone unit with local color display. Parallel connection of up to 4 units (max. 6 kW). Extensive internal protection and interlock functions. Typical applications: Battery testing and energy storage testing; magnetic power supplies and superconducting Magnets
  • PV cell and module testing
  • Configurable electronic load (active load)
  • Research and high-end industrial applications
Variant FB1K5050040X – FAST-Bi-1K5 50-40
The FB1K5050040X delivers ±50 A at ±40 V, thus offering an ideal combination of medium current and higher voltage ranges. With a rated power of 1,500 W, this variant is particularly suitable for applications requiring higher voltages without sacrificing dynamic control performance.