GW Instek PSW-1080H668 | Power supply 3-channel, multi-range, 1080W, CH1: 250V CH2: 250V CH3: 800V, LAN, USB, analogue, 3U
Manufacturer number: PSW-1080H668
GW Instek PSW-1080H668 | Programmable multi-range DC laboratory power supply, 3 channels, 0 - 800 V, 0 - 4.5 A, 1080W.
Technical Data
Description
PSW-1080H668 | Power supply 3-channel, multi-range, 1080W, CH1: 250V CH2: 250V CH3: 800V, LAN, USB, analogue, 3U
The programmable 3-channel multi-range DC laboratory power supply GW Instek PSW-1080H668
Equipment and highlights
  • 3 channel DC laboratory power supply
  • Voltage: 0 … 800 V
  • Current: 0 … 4.5 A
  • Power: 1080W
  • Residual ripple and noise: CV PP : 150 mV PP | CV RMS : 30mV RMS | CC RMS : 5mA RMS
  • Weight: 7.7 kg, W 214 mm x H 124 mm x D 350 mm.
scope of delivery
  • Operating instructions, mains plug, measuring line, USB cable, mounting accessories
Optional accessories:
  • PSW-001 Accessory Kit
  • PSW-002 Simple IDC Tool
  • PSW-003 Tool for Removal
  • PSW-004 Connector for GW Instek PSW power supplies
  • PSW-008 Cable for 3 Units of PSW-Series in Parallel Mode Connection
  • PSW-009 Output terminal cover for 30V/80V/160V models;
  • PSW-011 Output terminal cover for 250V/800V models
  • PSW-012 High voltage output terminal
  • GUG-001 GPIB to USB Adapter
  • GTL-130 GPIB to USB Adapter
  • GUR-001A USB TO RS-232 Cable, 3m
  • GET-001 Extended Terminal (MAX. 40A)
  • GET-002 Extended Terminal with max. 10A
  • GET-005 Extended Terminal with max. 20A
"
Accessoires
PSW-001
GW Instek
PSW-001
Accessory set for PSW series
Delivery time upon request
GW Instek
PSW-002
Simple application tool
Delivery time upon request
PSW-003
Contact removal tool
PSW-004
Basic Accessory Kit for 30V/80V/160V models
PSW-008
Basic Accessory Kit for 250V/800V models
PSW-009
Output terminal cover for 30V/80V/160V models
PSW-011
Output terminal cover for 250V/800V models
PSW-012
High voltage output terminal for 250V/800V model
GET-001
GET-001
Extended Terminal for PSW-LV
PSW-010
Large filter (Type II/III)
PSW-007
Parallel Operation Cable for 3 units.
Alternate products
PS9750-121U
Series
Series
EA Elektro-Automatik
PS9750-121U
Power supply unit, DC, 1 channel 750V / 12A, 3kW, USB, LAN, analog
PSB-2400L2
PSB-2400L2
Power supply unit, DC, 2 channel 2x 80V / 40A, 800W, USB, RS-232, analog
Recommendations