TDK-Lambda GSP30-510-IEEE-3P | GENESYS + DC power supply, 15.3 kW, 30 V / 510 A, incl.IEEE interface
Manufacturer number: GSP30-510-IEEE-3P
TDK-Lambda GENESYS + GSP30-510-IEEE-3P │ Programmable high-performance power source, DC, 1 channel, 3 U, 30 V / 510 A, 15 kW, LAN, GPIB, analog, USB, RS-232, master / slave Parallel operation with auto configuration.
Technical Data
Description
GSP30-510-IEEE-3P | GENESYS + DC power supply, 15.3 kW, 30 V / 510 A, incl.IEEE interface
The DC power source GSP30-510-IEEE-3P from TDK Lambda is part of the high performance class of the GENESYS + series. The 15 kW version of the power supply unit consists of three ultra-compact 5 kW units (each only 1 height unit), which are already connected in parallel at the factory. The DC power supplies deliver output voltages of 10/20/30/40/60/80/100/150/300 or 600 volts, each with maximum currents, so that the maximum output power is not exceeded (15 / 15.3 or 15.6 kW). The output power is scalable up to 20 kW (up to four 5 kW units in parallel operation), so that you get a particularly powerful and reliable laboratory power supply for a wide range of applications in industry, research and development.