TDK-Lambda GSP20-750-3P | GENESYS + DC power supply, 15 kW, 20 V / 750 A
Manufacturer number: GSP20-750-3P
TDK-Lambda GENESYS + GSP20-750-3P │ Programmable high-performance power source, DC, 1 channel, 3 U, 20 V / 750 A, 15 kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232, master / slave parallel operation with auto configuration.
Technical Data
Description
GSP20-750-3P | GENESYS + DC power supply, 15 kW, 20 V / 750 A
The DC power source GSP20-750-3P from TDK Lambda belongs to the high performance class of the GENESYS + series. The 15 kW version of the power supply unit consists of three ultra-compact 5 kW units (each only 1 height unit), which are already connected in parallel at the factory. The DC power supplies deliver output voltages of 10/20/30/40/60/80/100/150/300 or 600 volts, each with maximum currents, so that the maximum output power is not exceeded (15 / 15.3 or 15.6 kW). The output power is scalable up to 20 kW (up to four 5 kW units in parallel operation), so that you get a particularly powerful and reliable laboratory power supply for a wide range of applications in industry, research and development.
Scope of Delivery
  • GSP20-750-3P power supply
  • Connection cable for parallel operation, L = 11 cm, TYCO plug 2013595-1
Accessoires
GB20-250-3P
Series
Series
TDK-Lambda
GB20-250-3P
Genesys + power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, without control unit, 20 V / 250 A, 5 kW, LAN, USB, RS-232, Iso. Analogous