TDK-Lambda G60-28-IEEE | Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 60V / 28A, 1.68kW, IEEE interface
Manufacturer number: G60-28-IEEE
TDK-Lambda GENESYS + G60-28-IEEE | Programmable DC high-performance power supply, 0… 60 V DC, 0… 28 A, 1.68 kW nominal power, 1 U, 19 inches, incl. IEEE interface.
Technical Data
Description
G60-28-IEEE | Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 60V / 28A, 1.68kW, IEEE interface
The programmable high-performance power supply TDK-Lambda Genesys + is a small (1 U, 19 inch), particularly light (<5 kg) but still powerful (nominal power 1.7 kW) power supply for industry, research and development. The flexible and reliable power source has an integrated arbitrary generator (100 steps) with memory function in 4 memory cells. The supply takes place via a particularly wide entrance area (85 ~ 265 Vac).
The Genesys + series is compatible with the established TDK Lambda Genesys and Z + models and uses the same communication protocols and signals. An isolated analog control and monitoring interface (0… 5 V or 0… 10 V) is also available. The power supply units are equipped with an Anybus CompactCom interface platform, which enables different interface options (e.g. Devicenet, Ethercat, Modbus and Profibus).
Alternate products
G10-170-IEEE
Series
Series
TDK-Lambda
G10-170-IEEE
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 10V / 170A, 1.7kW, IEEE interface
Delivery time upon request
TDK-Lambda
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 150V / 11.2A, 1.68kW, LAN, GPIB, USB, RS-232, analog
Delivery time upon request
G60-28
G60-28
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 60V / 28A, 1.68kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 20V / 85A, 1.7kW, IEEE interface
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 40V / 42A, 1.68kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 40V / 42A, 1.68kW, GPIB, LAN, Iso. Analog, USB, RS232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 300V / 5.6A, 1.68kW, LAN, GPIB, analog, USB, RS-232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 100V / 17A, 1.7kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 80V / 21A, 1.68kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 100V / 17A, 1.7kW, IEEE interface
GENESYS + DC power supply, 1.68 kW, 30 V / 56 A
G10-500-3P
G10-500-3P
GENESYS + DC power supply, 5 kW, 10 V / 500 A.
Recommendations
GB300-5.6
GB300-5.6
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 300V / 5.6A, 1.7kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 40V / 42A, 1.7kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
GB60-28-IEEE
GB60-28-IEEE
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 60V / 28A, 1.7kW, GPIB, LAN, Iso. Analog, USB, RS232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 150V / 11.2A, 1.7kW, LAN, GPIB, USB, RS-232, analog
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 600V / 2.8A, 1.7kW, GPIB, LAN, analog, USB, RS232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 80V / 21A, 1.7kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 100V / 17A, 1.7kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 10V / 170A, 1.7kW, LAN, GPIB, USB, RS-232, analog
Genesys + power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 10V / 170A, 1.7kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Genesys + power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 10V / 170A, 1.7kW, LAN, GPIB, USB, RS-232, analog
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 150V / 11.2A, 1.7kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Genesys + power supply unit, DC, 1 channel, 1U, without control unit 20V / 85A, 1.7kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
About the Manufacturer
TDK-Lambda, a subsidiary of TDK Corporation, is one of the world's leading manufacturers of power supplies. TDK-Lambda's high-quality product portfolio includes AC/DC power supplies, programmable laboratory power supplies and DC/DC converters in the power range from 1.5 W to 15 kW. TDK-Lambda stands for innovative power supply solutions of the highest quality and reliability and primarily addresses the core sectors of industry, automation, medicine, and test and measurement.