GW Instek PSB-2400L2 | Power supply unit, DC, 2 channel 2x 80V / 40A, 800W, USB, RS-232, analog
Manufacturer number: PSB-2400L2
GW Instek PSB-2400L2 | Programmable 2-channel DC laboratory power supply, multi-range, 2 x 80 V DC / 40A, 800W.
Technical Data
Description
PSB-2400L2 | Power supply unit, DC, 2 channel 2x 80V / 40A, 800W, USB, RS-232, analog
Key Features & Specifications:
  • Output voltage: 2x 0 ~ 80V
  • Output Current: 0 ~ 40 A
  • Output power: 2x 400 W.
  • Constant Power Output for Multi-Range (V&I) Operation
  • Series and Parallel Operation (2 units in series or 4 units in parallel maximum)
  • Sequence function edited by PC will be controlled through power supply
  • Standard interface: RS-232C / USB / Analog Control Interface
  • Optional interface: GPIB
  • Dimension: 210 (W) x 124 (H) x 290 (D) mm
Accessoires
PMK
Test lead, stackable, 200cm, blue MLN 200/1-BL
Delivery time upon request
PMK
Test lead, stackable, 200cm, green MLN 200/1-GR
Delivery time upon request
Safety clamp test probe gripping pliers black
Test lead, stackable, 100cm, black MLN 100/1-SW
Test lead, stackable, 100cm, blue MLN 100/1-BL
GRA-424
GW Instek
GRA-424
19 inch rack, 2U for PSB-2000 series
Test lead, stackable, 200cm, yellow MLN 200/1-GE
Test lead, stackable, 200cm, black MLN 200/1-SW
Test lead, stackable, 200cm, red MLN 200/1-RT
Test lead, stackable, 100cm, red MLN 100/1-RT
Test lead, stackable, 100cm, yellow MLN 100/1-GE
Alternate products
PSB-2400L2
GW Instek
PSB-2400L2
Power supply unit, DC, 2 channel 2x 80V / 40A, 800W, USB, RS-232, analog