Chroma 63218A-1200-720 | DC load, 18 kW, 1,200 V / 720 A, programmable
Manufacturer number: 63218A-1200-720
Chroma 63218A-1200-720 | Electronic load for high performance, 1,200 V, 720 A, 18 kW, 19 inches, 10 U.
Technical Data
Description
63218A-1200-720 | DC load, 18 kW, 1,200 V / 720 A, programmable
The Chroma 63200A series are programmable, high performance electronic loads with very fast load control mechanisms. The high power density not only saves space, the high measurement accuracy for voltage (0.015% + 0.015% FS) and current (0.04% + 0.04% FS) ensures the reliability of measurement results. The devices in this series can be controlled either manually or by PC. In order to process higher outputs, several devices of the same type can be connected in parallel using a master / slave technology. These electronic loads have synchronized load distribution in order to simulate application-specific variable load situations.