B&K Precision PVS60085MR | Programmable DC power supply unit, high-power, 600 V, 8.5 A, 3 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, PVS series
Manufacturer number: PVS60085MR
Technical Data
Description
PVS60085MR | Programmable DC power supply unit, high-power, 600 V, 8.5 A, 3 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, PVS series
The programmable DC power supply units in the PVS series, consisting of the PVS10005, PVS60085 and PVS60085MR models, offer clean output power of up to 5.1 kW, excellent regulation and fast response times to load changes. Thanks to their compact 2U design, they can be integrated into rack systems to save space.
The PVS60085MR model is a high-performance DC power supply with a maximum output voltage of 600 V and a maximum output current of 8.5 A, which differs from the other models in the series thanks to its multirange function. This enables a flexible combination of voltage and current as long as the maximum output power of 3000 W is not exceeded. This makes the device particularly versatile for a wide range of test and development applications.
Compared to the PVS10005 (1000 V / 5 A / 5000 W) and PVS60085 (600 V / 8.5 A / 5100 W) models, the PVS60085MR is lower in power but offers greater flexibility when setting current and voltage values. This makes it particularly attractive for applications that have variable power requirements.
Alternate products
Alternate products
PVS10005
Series
Series
B&K Precision
PVS10005
Programmable DC power supply unit, high-power, 1000 V, 5 A, 5 kW, USB, RS-232, RS-485, LAN, GPIB, PVS series
Delivery time upon request
B&K Precision
Programmable DC power supply unit, high-power, 600 V, 8.5 A, 5.1 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, PVS series