B&K Precision PVS60085 | Programmable DC power supply unit, high-power, 600 V, 8.5 A, 5.1 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, PVS series
Manufacturer number: PVS60085
Technical Data
Description
PVS60085 | Programmable DC power supply unit, high-power, 600 V, 8.5 A, 5.1 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, PVS series
The programmable DC power supply units in the PVS series, consisting of the PVS10005, PVS60085 and PVS60085MR models, offer clean output power of up to 5.1 kW, excellent regulation and fast response times to load changes. Thanks to their compact 2U design, they can be integrated into rack systems to save space.
The PVS60085 model is a high-performance DC power supply with a maximum output voltage of 600 V and a maximum output current of 8.5 A, which enables a power output of up to 5100 W. Compared to the PVS10005, which can supply up to 1000 V, the PVS60085 is designed for applications that require a higher current capacity at a lower voltage. It also differs from the PVS60085MR, which offers a multirange function that allows flexible combinations of voltage and current within a maximum power of 3000 W.
Alternate products
Alternate products
PVS10005
Series
Series
B&K Precision
PVS10005
Programmable DC power supply unit, high-power, 1000 V, 5 A, 5 kW, USB, RS-232, RS-485, LAN, GPIB, PVS series
Delivery time upon request
PVS60085MR
B&K Precision
PVS60085MR
Programmable DC power supply unit, high-power, 600 V, 8.5 A, 3 kW, USB, RS-232/-485, LAN, GPIB, PVS series