B&K Precision HMR65046 | Power supply unit, DC, 650 V, 46 A, 10 kW, USB, LAN, HMR series
Manufacturer number: HMR65046
Technical Data
Description
HMR65046 | Power supply unit, DC, 650 V, 46 A, 10 kW, USB, LAN, HMR series
The HMR series from B&K Precision comprises high-performance, multi-range (autoranging) DC power supplies with 10 kW and 18 kW output power in a compact 3 U-rack form factor. Thanks to the multi-range technology, each model can provide its rated power at different voltage/current combinations and thus replace several conventional fixed-range power supplies.
  • Multi-range operation up to 1950 V or 360 A
  • Master/slave operation with up to 1,8 MW total power (100 units in parallel)
  • SiC MOSFET technology for high efficiency (up to 95%) and reliability
  • Large 5-inch touch display with rotary encoders and secure output on/off button
  • LXI-compliant LAN and USB interface as standard, optional GPIB and analog interface
  • Configurable internal resistance for battery simulation
  • Extensive protection functions: OVP, OCP, OPP, OTP, Key-Lock
  • 3 U height, 200 - 415 V AC input, thermostatically controlled fans
Variant HMR65046:
The HMR65046 model is a 10 kW variant of the series and delivers up to 650 V DC at 46 A. Compared to other models in the series, the HMR65046 covers a higher voltage range with moderate current. It is ideal for applications where medium to high voltages are required for testing inverters, DC links, HV components and other high-voltage devices.