B&K Precision HMR130023 | Power supply unit, DC, 1300 V, 23 A, 10 kW, USB, LAN, HMR series
Manufacturer number: HMR130023
Technical Data
Description
HMR130023 | Power supply unit, DC, 1300 V, 23 A, 10 kW, USB, LAN, HMR series
The HMR series from B&K Precision comprises high-performance, multi-range (autoranging) DC power supplies with 10 kW and 18 kW output power in a compact 3 U-rack form factor. Thanks to the multi-range technology, each model can provide its rated power at different voltage/current combinations and thus replace several conventional fixed-range power supplies.
  • Multi-range operation up to 1950 V or 360 A
  • Master/slave operation with up to 1,8 MW total power (100 units in parallel)
  • SiC MOSFET technology for high efficiency (up to 95%) and reliability
  • Large 5-inch touch display with rotary encoders and secure output on/off button
  • LXI-compliant LAN and USB interface as standard, optional GPIB and analog interface
  • Configurable internal resistance for battery simulation
  • Extensive protection functions: OVP, OCP, OPP, OTP, Key-Lock
  • 3 U height, 200 - 415 V AC input, thermostatically controlled fans
Variant HMR130023:
The HMR130023 model is a 10 kW variant of the series and delivers up to 1300 V DC at 23 A. Compared to the other models, the HMR130023 is designed for very high output voltages at low current and is particularly suitable for testing high-voltage assemblies, DC links, insulation and breakdown tests as well as applications in research and development where a stable high voltage is required.