TDK-Lambda HFE1600-32 | Power supply, DC, 1 channel, fixed voltage, module, 32V / 47A, 1504W
Manufacturer number: HFE1600-32
TDK-Lambda HFE1600-32 | Highly compact, hot-swappable front end power supply with 32 volt DC fixed voltage, max. 47 A and 1,504 W power.
Technical Data
Description
HFE1600-32 | Power supply, DC, 1 channel, fixed voltage, module, 32V / 47A, 1504W
The 1 U high front-end power supplies with 1.6 kW single output have a market-leading power density of 1.54 W / cm³ in this area and, if required, can accommodate a full 8 kW output power in a single 1 U rack through parallel operation. They are aimed at applications that require a reliable and powerful supply; Typical areas of application are communication and transmission systems, military (COTS), laser and process controls. The output voltage can be adjusted by up to 20% so that the HFE1600 power supplies also meet specific requirements. The universal input (85-265 V AC) ensures problem-free use worldwide, and the high efficiency of 92% minimizes heat loss and power consumption and meets the efficiency requirements of the Climate Savers Computing Initiative.