TDK-Lambda G30-112-IEEE-3P | Power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, 30V / 112A, 3360W, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Manufacturer number: G30-112-IEEE-3P
TDK-Lambda GENESYS + G30-112-IEEE-3P | Programmable DC high-performance power supply, 0… 30 V DC, 0… 112 A, 3360 W nominal power, 1 U, 19 inches, incl. IEEE interface.
Technical Data
Description
G30-112-IEEE-3P | Power supply unit, DC, 1 channel, 1 U, 30V / 112A, 3360W, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
The programmable high-performance power supply TDK-Lambda Genesys + is a small (1 U, 19 inch), particularly light (<5 kg) but powerful (nominal power 3360 W) power supply for industry, research and development. The flexible and reliable power source has an integrated arbitrary generator (100 steps) with memory function in 4 memory cells. The supply takes place via a particularly wide entrance area (85 ~ 265 Vac).
The Genesys + series is compatible with the established TDK Lambda Genesys and Z + models and uses the same communication protocols and signals. An isolated analog control and monitoring interface (0… 5 V or 0… 10 V) is also available. The power supply units are equipped with an Anybus CompactCom interface platform, which enables different interface options (e.g. Devicenet, Ethercat, Modbus and Profibus).
Alternate products
G150-11.2
Series
Series
TDK-Lambda
G150-11.2
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 150V / 11.2A, 1.68kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Delivery time upon request
TDK-Lambda
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 600V / 2.8A, 1.68kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232