TDK-Lambda G20-250-3P | GENESYS + DC power supply, 5 kW, 20 V / 250 A.
Manufacturer number: G20-250-3P
TDK Lambda GENESYS + G20-250-3P | Programmable DC high-performance power supply, 0… 20 V DC, 0… 250 A, 5 kW nominal power, 1 U, 19 inches.
Technical Data
Description
G20-250-3P | GENESYS + DC power supply, 5 kW, 20 V / 250 A.
The programmable high-performance power supply TDK-Lambda Genesys + is a small (1 U, 19 inch), particularly light (<7.5 kg) but still powerful (nominal power 5 kW) power supply for industry, research and development. The flexible and reliable power source has an integrated arbitrary generator (100 steps) with memory function in 4 memory cells. The supply takes place via a particularly wide input range (three-phase 170-265 V, 342 to 460V or 342 to 528 V).
The Genesys + series is compatible with the established TDK Lambda Genesys and Z + models and uses the same communication protocols and signals. An isolated analog control and monitoring interface (0… 5 V or 0… 10 V) is also available. The power supply units are equipped with an Anybus CompactCom interface platform, which enables different interface options (e.g. Devicenet, Ethercat, Modbus and Profibus).
Connect up to 4 devices in parallel to achieve a current of up to 20 kW. The master-slave system is configured automatically and offers a dynamic and residual ripple that is comparable to a single power supply.