TDK-Lambda G20-170-IEEE-3P | Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 20V / 170A, 3.4kW, LAN, GPIB, USB, RS-232, analog
Manufacturer number: G20-170-IEEE-3P
TDK-Lambda GENESYS + G20-170-IEEE-3P | Programmable DC high-performance power supply, 0… 20 V DC, 0… 170 A, 3.4 kW nominal power, 1 U, 19 inches, incl. IEEE interface.
Technical Data
Description
G20-170-IEEE-3P | Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 20V / 170A, 3.4kW, LAN, GPIB, USB, RS-232, analog
The programmable high-performance power supply TDK-Lambda Genesys + is a small (1 U, 19 inch), particularly light (<7.5 kg) but still powerful (nominal power 3.4 kW) power supply for industry, research and development. The flexible and reliable power source has an integrated arbitrary generator (100 steps) with memory function in 4 memory cells. The supply takes place via a particularly wide input range (three-phase 170-265 V, 342 to 460V or 342 to 528 V).
The Genesys + series is compatible with the established TDK Lambda Genesys and Z + models and uses the same communication protocols and signals. An isolated analog control and monitoring interface (0… 5 V or 0… 10 V) is also available. The power supply units are equipped with an Anybus CompactCom interface platform, which enables different interface options (e.g. Devicenet, Ethercat, Modbus and Profibus).
Connect up to 4 devices in parallel to achieve a current of up to 20 kW. The master-slave system is configured automatically and offers a dynamic and residual ripple that is comparable to a single power supply.
Alternate products
G100-34-IEEE-1P
Series
Series
TDK-Lambda
G100-34-IEEE-1P
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 100V / 34A, 3.4kW, LAN, GPIB, USB, RS-232, analog
Delivery time upon request
G150-11.2
TDK-Lambda
G150-11.2
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 150V / 11.2A, 1.68kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232
Delivery time upon request
Power supply unit, DC, 1 channel, 1U 600V / 2.8A, 1.68kW, LAN, Iso. Analog, USB, RS-232