Pendulum CNT-90XL-27G | Microwave frequency counter / analyzer, 27 GHz, graphical, incl.option CNT-OPT-19-90
Manufacturer number: CNT-90XL-27G
Pendulum CNT-90XL-27G | Frequency counter and analyzer, up to 27 GHz, with integrated power measurement and pulse option, speed up to 250 kSa / s, OCXO time reference.
  • Number of channels: 3
  • Time reference: OCXO (oven-controlled crystal oscillator)
  • Measuring range: 0.002 Hz to 400 MHz (CH 1 + 2), 300 MHz to 27 GHz (CH 3)
  • Measurement resolution: 12 digits / s (frequency), 100 ps (time, single shot), 2.5 mV (voltage)
  • Measuring speed: 250,000 Sa / s
  • Internal memory for max. 750,000 readings
  • Minimum pulse width: 1.6 ns
  • Attenuators: x1, x10
  • Trigger sources: internal, external (interface), manual
  • Interfaces: USB, GPIB
  • Power supply: 90 - 265 V, 45 - 440 Hz, optional battery operation
  • Dimensions and weight: W 210 x H 90 x D 395 mm, 2.7 kg
Technical Data
Description
CNT-90XL-27G | Microwave frequency counter / analyzer, 27 GHz, graphical, incl.option CNT-OPT-19-90
The multifunctional frequency counter CNT-90XL from Pendulum Instruments is used on the one hand as an ultra-fast and high-resolution 400 MHz universal counter and timer. As a high-performance analyzer for the precise measurement and calibration of frequencies, powers and pulsed HF up to 30 ns, e.g. B. the pulse width or PRI / PRF (pulse repetition interval / frequency), it is also used in research and development, in radar tests or in calibration laboratories. Its speed enables up to 250,000 measurements per second. The measurement resolution for the time domain measurement is up to 100 ps. The CNT-90XL displays frequency measurements with 12 digits. The unique user-friendliness of the CNT-90XL with graphic and numerical display enables optimal control over your analyzes. The portable frequency counter with battery is available for maximum versatility.
High performance timer / counter / analyzer:
  • Very high accuracy due to OCXO time reference for calibration purposes
  • Large frequency range up to 27 GHz for all CW (continuous wave) and burst RF applications