Heinzinger EVO5000-400NEG | Power Supply Unit, High Voltage, Negative Output 5,000 V / 0.4 A, 2,000 W, ARC, RAMP, LAN, RS232
Manufacturer number: EVO5000-400NEG
Heinzinger EVO5000-400NEG | High-voltage laboratory power supply, negatively polarized output 5,000 V DC / 0.4 A, 2,000 W LAN, RS232 with options ramp function and ArcDetection (rollover detection).
Technical Data
Description
EVO5000-400NEG | Power Supply Unit, High Voltage, Negative Output 5,000 V / 0.4 A, 2,000 W, ARC, RAMP, LAN, RS232
Fast, precise, easy to use: these are the characteristics of the adjustable EVO power supply from Heinzinger. A system consisting of a microcontroller with FPGA enables complete, digital control of the EVO devices. This combination allows high performance with simultaneous speed and precision. With an accuracy and stability of 100 ppm, the EVO provides the solution for the most common applications on the market.
safety
Options included
Input current
Thanks to its wide current input spectrum of 187 V - 253 V AC / 47 Hz - 63 Hz, the power supply can be operated worldwide.