GW Instek PSU100-15 | GW Instek PSU100-15 DC power supply, 1 channel, programmable
Manufacturer number: PSU100-15
GW Instek PSU100-15 | 1-Channel Programmable Switching DC Power Supply 100 V DC / 15 A / 1500W.
Technical Data
Description
PSU100-15 | GW Instek PSU100-15 DC power supply, 1 channel, programmable
Please Note: This device is currently delivered without GPIB interface.
The DC power supply units of the GW Instek PSU series are characterized by high power density in the flat 1U format and 19 "rack mounting . The series is suitable for the installation of test systems or system integration through flexible selection of models for integration into your existing test system. The power supply units are suitable for different test conditions and test items, including the testing of electronic components, micro-resistors, relays, shunt resistors, 12 V / 24 V / 48 V battery simulations and the testing of electronic devices in the automotive sector.
The PSU series allows you to connect a maximum of 2 units in series (models below 300 V) to achieve a maximum of 600 V, or 4 units in parallel to achieve a maximum of 800 A and the maximum output power of 6.24 kilowatts.
Product features:
  • Priority mode for DC voltage / current
  • Adjustable rise and fall time of voltage / current
  • Series / parallel connection: Max. 2 units (models below 300 V) / 4 units of the same model