GW Instek PPH-1503D | 2 channel DC power supply, programmable, with load function
Manufacturer number: PPH-1503D
GW Instek PPH-1503D | Programmable high-precision power source DC, 2 channels, with load function for battery discharge tests, channel 1: dual output 0 - 15 V / 3 A or 0 - 9 V / 5 A, 45 W output power / channel 2: 0 - 12 V / 1.5 A, 18 W output power.
Technical Data
Description
PPH-1503D | 2 channel DC power supply, programmable, with load function
Please Note: This device is currently delivered without GPIB interface.
With its high measurement resolution (up to 1 mV / 0.1 µA), the multi-functional DC power supply PPH1503D stands for high-precision power supply in electronics development and production. B. for device and component tests in the field of mobile communication, for consumer electronics or for battery tests. Its advanced function as an electronic load (current sink) enables you to perform charge and discharge tests with just one device.
The current source offers three current measuring ranges (5 A, 500 mA and 5 mA) and is suitable for precise pulse current measurements, so that you can, for example, determine the power consumption of a smartphone in the different operating modes without an additional oscilloscope. Low-power components such as laser diodes or IC can also be reliably evaluated. The constant current and constant voltage operation guarantees optimal control behavior even with rapid load changes, such as B. when changing a mobile device from standby to active mode.
The integrated digital voltmeter (0 to +20 V DC) enables you to carry out simultaneous voltage test measurements on your DUT during power supply, so that you do not need a separate measuring device. The DC power supply is also characterized by a high-speed transient correction time of 40 µs or faster (with a voltage drop of up to 100 mV). B. for simulation of batteries.