GW Instek PEL-5005G-1200-200 | Electronic Load, DC, 1 Channel, 5kW, 1200V, 200A, PEL-5000G Series
Manufacturer number: PEL-5005G-1200-200
GW Instek PEL-5005G-1200-200 | PEL-5005G Electronic load, DC, 1 channel, 5 kW, 1200 V, 200 A, PEL-5000G series.
Technical Data
Description
PEL-5005G-1200-200 | Electronic Load, DC, 1 Channel, 5kW, 1200V, 200A, PEL-5000G Series
The GW Instek PEL-5000G series electronic loads have 1 channel and include 9 models with different combinations of power (4kW, 5kW, 6kW), voltage (150V / 600V / 1200V) and current (160A – 600A). With the help of the electronic loads you can check and verify the specifications of batteries as well as chargers and charging stations for electric vehicles precisely and reliably. The loads support parallel connections for the same voltage specifications and different power models. Up to 8 units can be connected in parallel, delivering a maximum power of 48 kW.
The PEL-5005G-1200-200 variant presented here has an output of 5 kW, 1,200 V voltage and 200 A current.