EA Elektro-Automatik PUB10750-1204U | Power supply unit, bidirectional, DC, 1 channel, 750 V / 120 A / 30 kW / Ethernet, USB, analog
Manufacturer number: PUB10750-1204U
EA Elektro-Automatik PUB10750-1204U | power supply unit, bidirectional, DC, 1 channel, 0 - 750 V / 0 - 120 A / 30 kW, 4 U, Ethernet, USB, analog
Technical Data
Description
PUB10750-1204U | Power supply unit, bidirectional, DC, 1 channel, 750 V / 120 A / 30 kW / Ethernet, USB, analog
The EA-PUB 10000 series of programmable bidirectional power supplies from EA Elektro-Automatik are state-of-the-art two-quadrant devices that can act as both a power supply and an electronic load. With their combination of high performance, flexible adaptation and extensive protection functions, they are suitable for demanding applications in industry and research. With an impressive power capacity of up to 30 kW for the 4U models and 60 kW for the 6U models, this series offers a flexible and reliable solution for a wide range of applications.
Input range and efficiency:
The wide input range of 380 V to 480 V (+10%, 3ph AC) enables worldwide use without additional adjustments.
Performance and flexibility:
With voltage ranges from 0 - 60 V to 0 - 2.000 V (6U models 360 V - 2,000 V) and current ranges from 0 - 40 A to 0 - 1,000 A (6U models 80 A - 480 A), the series covers a wide range of applications.
The flexible autoranging allows constant power output over a wide voltage and current range.
Control modes and control:
Parallel connection and scalability:
The master-slave bus allows the creation of systems with up to 64 devices of the series.
Interfaces and communication:
Integrated interfaces: USB, Ethernet, analog interface, master-slave bus and share bus.
Protective functions and safety:
Cooling and mechanics:
Compact dimensions (19" x 4 U x 668 mm) and a weight of 50 kg (56 kg with water cooling) enable easy integration into existing rack systems.