EA Elektro-Automatik PSB10200-2103U | DC power supply PSB 10000, bidirectional, 1 channel, 200V / +/-210A / 15kW, integr. function generator
Manufacturer number: PSB10200-2103U
EA electro-automatic PSB 10200-210 | Bidirectional DC power supply 3U, PSB10000 series, 1 channel, 200V / +/-210A / 15,000W, integrated function generator.
Technical Data
Description
PSB10200-2103U | DC power supply PSB 10000, bidirectional, 1 channel, 200V / +/-210A / 15kW, integr. function generator
The PSB 10000 EA series includes single-phase and three-phase devices that, with their wide input range, can serve almost all mains voltages worldwide. The DC voltages and currents are oriented to the application, the spectrum ranges from 0 - 10 V to 0 - 2000 V and from 0 - 6 A to 0 - 1000 A in one device. The DC power supplies act as a flexible output stage with a constant performance characteristic, the so-called autoranging, as well as a large voltage, current and power range. In order to achieve higher power and currents, all devices have a master-slave bus. With 64 devices connected in parallel, this enables a system to be set up that provides up to 1920 kW and 64000 A.
The PSB 10200-210 variant of the EA PSB 10000 series presented here measures 3 HE (3 U) and has 1 channel, 200 V / +/-210 A / 15,000 W and, like all models in the series, an integrated function generator.
General characteristics of the series:
  • Wide input range, 208V - 4 80V +10% 3ph AC
  • Active power factor correction, typically 0.99
  • Bi-directional power supply, two-quadrant with source and sink
  • Regenerative in load operation with energy recovery into the grid
  • Very high efficiency of over 96%
  • High performance with up to 15 kW per unit
  • Voltage from 0 - 10 V to 0 - 2,000 V
  • Current from 0 - 20 A to 0 - 510 A
  • Flexible power-controlled DC input/output stages (autoranging)
  • Control mode CV, CC, CP, CR with fast transition
  • Digital control, high resolution with 16bit ADCs and DACs
  • Colored 5" TFT display, touch function and intuitive operation