Chroma 63215E-1200-600 | DC load, 15 kW, 1,200 V / 600 A, programmable
Manufacturer number: 63215E-1200-600
Chroma 63215E-1200-600 | Electronic load 1,200 V DC, 600 A, 15 kW in a 19 inch housing with 10 U.
  • Maximum input power: 15,000 W.
  • Voltage range: 1,200 V DC
  • Current range: 600 A (maximum)
  • Control mode: constant current, resistance, voltage, (CC, CR, CV)
  • Complex control mode: CR + CC, CR + CV, CC + CV
  • Parallel connection of up to 20 devices in master / slave mode
  • Dynamic-synchronous control with static as well as dynamic loads
  • External current-load simulation
  • Power supply load transient simulation in real time and peak value measurements (Vpp + / Vpp-)
  • 255 user-specific device settings that can be called up
  • Very accurate voltage and current measurements
  • Interfaces: USB (standard)
  • Interfaces optional: Ethernet, GPIB
  • Dimensions approx: W 428 x H 441 x D 670 mm
  • Weight: 97 kg
Technical Data
Description
63215E-1200-600 | DC load, 15 kW, 1,200 V / 600 A, programmable