Chroma 62017E-450-3 | Programmable 3-channel DC power supply, 450 V / 4.5 A / 1.7 kW, 1 U, 62000E series
Manufacturer number: 62017E-450-3
Technical Data
Description
62017E-450-3 | Programmable 3-channel DC power supply, 450 V / 4.5 A / 1.7 kW, 1 U, 62000E series
The programmable DC power supply units of the Chroma 62000E series have both 1-channel models and 3-channel models. The 1-channel models offer an output power of 1.7 kW, 3.4 kW and 5 kW . The 3-channel models have an output power of 1.7 kW . The Chroma 62000E series power supplies are each configured in an industry leading 1U high power density package. The Chroma 62000E series has both models with Fixed Range - as well as with auto range output power levels up to 22.5 A and voltages up to 1,200 V.
The model 62017E-450-3 presented here has 3 channels, 450 V output voltage, 4.5 A output current and an output of 1,700 W.
Product features:
  • Nominal voltage: up to 1,200 V / current: 22.5 A max.
  • 1-channel models: 1.7 kW, 3.4 kW, 5 kW
  • 3-channel models: 3 x 1.7 kW channels in 1U
  • Master / slave parallel connection up to max. 20 kW
  • Models with fixed-range or auto-range performance range
  • Automatic sequence programming
  • Priority of the CV / CC modes
  • High-precision measurement
  • Fast transient response <1ms
  • Low output ripple and noise
  • Intuitive and user-friendly touchscreen
  • Standard USB / LAN / LXI interfaces
  • Optional APG, CAN FD, GPIB and parallel master / slave control interfaces
  • AC input: 1-phase / 3-phase 200 ~ 240Vac or 3-phase 380 ~ 400Vac