Chauvin Arnoux P01138902 | CA6543 megohmmeter, 1000 V, 2 kOhm to 4 TOhm, bag and accessories
Manufacturer number: P01138902
  • Insulation test: up to 4 TΩ (5 ranges) under 50/100/250/500 and 1000 VDC
  • Automatic calculation of the polarization index (PI) and the dielectric loss factor (DAR)
  • Programmable test duration with curve generation R (t)
  • Automatic voltage display before and after the measurement from 1 to 1000 V AC / DC
  • Resistance: from 0.01 Ω to 400 kΩ
  • Continuity test: 0.01 Ω to + 40 Ω (with acoustic signal and compensation of the test leads)
  • Automatic capacitance measurement after each insulation measurement: 0.005 to 4.999 µF
  • Microprocessor control
  • Measured value storage (128 KB)
  • Bi-directional RS232 interface
  • Huge LC display for digital value and bar graph
  • Display lighting SMOOTH function (smoothing the display values)
  • Blocking of dangerous test voltages possible
  • Programmable alarms
  • Remote control via test probe (optional)
  • Evaluation with PC software "Megohm View" (option for CA 6543)
  • The power supply is guaranteed by a rechargeable NiMh battery
  • External dimensions housing (L x W x H): 240 x 185 x 110 mm
  • Weight: approx.3.4 kg
Technical Data
Description
P01138902 | CA6543 megohmmeter, 1000 V, 2 kOhm to 4 TOhm, bag and accessories
The CA 6543 is a real high-performance insulation tester with test voltages from 50 V to 1 kV, suitable for the most adverse environmental conditions and with qualitative analysis of the insulation.