Chauvin Arnoux P01120050A | D31N current probe, 4 mm, 1800 A 30 Hz - 1.5 kHz, I-Out
Manufacturer number: P01120050A
Clamp current transformer Chauvin-Arnoux D31N for AC current measurement from 1 to 1800A.
  • Enclosure diameter 64 x 150 mm
  • Measuring range: 1 ... 600 A / 1 ... 1200 A / 1 .. 1800 A AC
  • Frequency range: 30 Hz ... 1.5 kHz
  • AC current output - ratio: 500: 1, 1000: 1, 1500: 1
  • Connection on the pliers with 4 mm safety sockets
  • Output with surge protection
  • Suitable for multimeters, oscilloscopes, recorders etc.
  • IEC 1010.2.032, Cat.III, 600 V for industrial applications
Technical Data
Description
P01120050A | D31N current probe, 4 mm, 1800 A 30 Hz - 1.5 kHz, I-Out
Accessoires
Accessoires
PMK
Touch-proof measuring line, 4mm stackable plug, red, 0.5m
Delivery time upon request
PMK
Touch-safe measuring line, 4mm stackable plug, blue, 0.5m
Delivery time upon request
Touch-proof measuring cable, plug 4mm stackable, black, 1m